Karel PETR - služby pro zemědělství a zahradnictví

            Úvodní stránka              Kontakty             Ceníky rostlin 

Ze zdravotních důvodů letošní jaro nebudeme moci provádět řez ovocných a okrasných dřevin.

Provádíme také řez ovocných stromků průklesty ,zmlazování, snižování korun, okrasných dřevin ,  živých plotů, tvarování rostlin( koule,spirály apod.), prosvětlování a prořezávku celých zahrad, kácení stromů.(Na tyto práce je nejlépe domluvit se začátkem zimy cca.v prosinci - provádíme je od ledna do března).   

Orientační ceny řezání ovocných stromů 80-150Kč za kus   (hodně zanedbané, zmalzení starých přerostlých kusů dohodou)                                                                                                                          Řez živých plotů dle výšky od15Kč za 1m2 pohledové plochy  vč. úklidu a odvozu  ostřihaného materiálu.      Tvarování dřevin - koule, spirály atp. dle dohody.        

Nově nabízíme i štěpkování ořezaných větví do 8cm průměru.

Řez ovocných stromů

Kvalita sklízených plodů  závisí nejen na hnojení  a péči, ale také na  správně provedeném řezu, který zajistí přístup slunečních paprsků a vzduchu do koruny.
Příliš husté stromy totiž snáze podléhají chorobám a škůdcům; ovoce je méně kvalitní a špatně se skladuje.
Řezy jsou:  řez – zimní či letní, dále výchovný, udržovací a zmlazovací. Předností zimního řezu je především údržba tvaru koruny a tím i dobrého zdravotního stavu celého stromu,  letní řez podpoří násadu květů pro další sezonu. Výchovný řez se používá pouze u  nově vysazených a mladých ovocných stromků; má totiž za úkol  dát jim vhodný tvar a přivést je co možná nejrychleji do  plodnosti. Plodnost je v životě stromu nejdůležitější, neobejde se ale bez odpovídajících opatření (udržovací řez). Jakmile  začnou stromy  po letech  stárnout hlavními projevy jsou - příliš husté koruny, dolů svěšené a prosychající větve, je třeba přistoupit ke zmlazovacímu řezu.Po takovém zásahu se tvoří nové výhony s plodonosným obrostem, které ještě ponesou nějaký čas kvalitní ovoce.
Co se  řezu týče není důležitý ani tak výsledný vzhled stromu a koruny, jako spíše dostatek vzduchu a světla i mezi větvemi. Odstraňují se především větve poškozené,rozlámané, usychající či napadené houbovými chorobami. Nepatřičné jsou také  ty, které se kříží, rostou souběžně a překážejí si v dalším vývoji. Opatrní musíme být na  plodonosný obrost - výhony s květními pupeny, které jsou zdrojem dobré úrody.  Na druhou stranu příliš mnoho plodonosného obrostu může být i na škodu – strom by se následně mohl vyčerpávat, což má za následek nejen velké množství méně jakostního ovoce, ale i střídavou plodnost u některých odrůd..

Na koule vysříhaná tůje

živý plot z mochen

Tůjový plůtek

Buxus ostříhaný do koule

Ořech rok po ořezání

Kácení vzrostlého smrku

 

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  ©  KP  Aktualizace: 6.1.2014